Wybieramy mieszkanie – jak wybrać mieszkanie marzeń 0
Wybieramy mieszkanie – jak wybrać mieszkanie marzeń

Jak wybrać idealne mieszkanie

 

Wybór naszego wymarzonego mieszkania powinniśmy rozpocząć od dokładnego zaplanowania. Musimy wiedzieć, czego szukamy i jakie są nasze oczekiwania względem miejsca, w którym będziemy spędzać większość swojego czasu. Nasze plany możemy nie tylko omówić, ale także spisać na kartce. O czym musimy pomyśleć?

 

 

Ilość pomieszczeń

To kluczowa kwestia. Ile pomieszczeń będziemy potrzebować? Jeśli mamy dzieci to pewnie chcemy, aby każde z nich miało swój osobny pokój. Będziemy spać w salonie czy może chcemy mieć swoją, oddzielną sypialnię? Musimy też brać pod uwagę czy nasza rodzina będzie się powiększać. Czy mamy zwierzęta domowe lub czy planujemy je w przyszłości mieć. Jaką chcemy mieć kuchnię, czy ma być otwarta na salon, czy może koniecznie musi być osobnym, zamkniętym pomieszczeniem. Dobrze jest też przeanalizować układ pomieszczeń. W większości przypadków nie będziemy mogli zmieniać układu ścian, ale czasami w nowo wybudowanych blokach będziemy mogli mieć wpływ na rozmieszczenie wnętrz. Możemy też od razu przemyśleć rozkład mebli. Jeśli mamy w planach pracować z domu, musimy mieć wyobrażenie tego, gdzie postawimy biurko i stworzymy swoje domowe biuro. Czy będzie miejsce na stworzenie garderoby, czy też musimy znaleźć miejsce na wstawienie dużej szafy. Wszystkie te elementy będą miały wpływ na to, czy w naszym nowym lokum będzie nam się wygodnie mieszkało, więc dobrze jest je wcześniej przemyśleć.

 

Lokalizacja

Wybór osiedla to kolejna istotna kwestia. Będzie to miasto rodzinne czy może nowo wybudowane osiedle? Niektórzy wolą miejsca, które są im dobrze znane, inni pragną czegoś zupełnie nowego i nieodkrytego. Mieszkanie w centrum miasta wiąże się zazwyczaj z większym hałasem, mieszkanie na obrzeżach miasta prawdopodobnie będzie spokojniejsze. Lepiej dobrze sprawdzić osiedle, na którym będziemy mieszkać. Czy jest w pobliżu sklep, czy niedaleko jest przedszkole lub szkoła. Ile zajmie nam dojazd do pracy, a jeśli nie mamy własnego samochodu to czy łatwo będzie nam tam dojechać komunikacją miejską. Kiedy już znajdziemy blok, w którym będziemy chcieli zamieszkać, musimy sprawdzić czy obok nie znajduje się plac zabaw. Jeśli mamy dzieci to pewnie jest to dla nas dobra opcja, jeśli nie mamy, musimy mieć na uwadze, że hałas może nam przeszkadzać. Ostatnia kwestia to parking. Czy obok bloku znajduje się duży parking, czy może będziemy musieli parkować gdzieś dalej. Dobrze przed zakupem sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego, żebyśmy mieli pewność, że w niedługim czasie ładnego widoku z okna nie zastąpi nam nowo wybudowany wieżowiec.

 

 

Wybór piętra

To, na którym piętrze będzie znajdować się nasze mieszkanie, często ma wpływ na jego cenę. Mieszkanie na parterze jest wygodne, ale z drugiej strony to też najchłodniejsze z mieszkań i zapewne nieco ciemniejsze niż te na wyższych piętrach. Jeśli ma to być wysokie piętro to zwróćmy uwagę na to, czy w bloku jest winda. Winda jest obowiązkowa przy budynkach, które mają więcej niż cztery piętra. Jeśli nie ma, to zastanówmy się czy będziemy w stanie wchodzić codziennie na przykład na czwarte piętro. To dość duży wysiłek, zwłaszcza gdy mamy psa i z domu musimy wychodzić często. Mieszkanie na najwyższym piętrze będzie nagrzane latem, a chłodne w zimie. Najlepiej więc wybrać takie, które będzie pośrodku.

 

Rynek wtórny czy pierwotny?

Mieszkanie z rynku pierwotnego będzie przede wszystkim nowe i świeże. Mamy pełną dowolność w kwestii tego, jak je urządzimy. Zazwyczaj takie mieszkania są też bardzo nowoczesne, mają duże okna, przez które wpada więcej światła. Mają przemyślany układ pomieszczeń, większe i bardziej nowoczesne balkony. Takie mieszkania są zazwyczaj lepsze pod względem estetycznym. Wybierając takie mieszkanie, najczęściej mamy też możliwość zakupu miejsca parkingowego lub parking znajduje się w podziemiach budynku. Mamy też większą pewność, że będziemy mogli je kiedyś łatwo sprzedać, ponieważ ludzie chętniej kupują nowe i zadbane mieszkania.

Mieszkanie z rynku wtórnego często jest bardziej klimatyczne, ma na przykład wyższe sufity lub znajduje się w zabytkowej kamienicy z przeszłością. Nie zawsze też wymaga generalnego remontu, często możemy się do niego wprowadzić w miarę szybko. W ostatnich latach sprzedający najczęściej remontują mieszkanie przed wystawieniem go na sprzedaż, więc odchodzi nam czas na przeprowadzenie remontu.

Jakie mieszkanie wybrać? Najlepiej patrzeć na to czy inne elementy wymarzonego mieszkania będą nam odpowiadać. Jeśli blok znajduje się w spokojnej okolicy, układ pomieszczeń nam się podoba, a z okien mamy ładne widoki, zdecydujmy się na mieszkanie z rynku wtórnego. Warto przy tym zrobić dobre rozeznanie i obejrzeć wiele mieszkań, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

 

Strony świata

To kwestia, na którą zazwyczaj nie zwracamy uwagi, a będzie dla nas istotna, kiedy już się wprowadzimy. Najwięcej światła będzie do nas wpadać, kiedy okna będą na stronę południową i zachodnią. Okna od strony wschodniej powodują, że najwięcej światła będzie o poranku, a później w pokojach będzie dość ciemno. Podobnie sprawa wygląda przy oknach na stronę północną, pomieszczenia będą nieco zacienione. 

 

Sąsiedzi

Na wybór sąsiadów raczej nie mamy wpływu, ale jeśli mieszkanie jest na zamkniętym, bezpiecznym osiedlu, pewnie też z sąsiadami nie będziemy mieli problemu. Na dużych osiedlach w dużych miastach, gdzie jest sporo kawalerek, możemy mieć obawy, że naszymi sąsiadami będą studenci albo młodzi ludzie, którzy często będą urządzać imprezy lub będą po prostu głośno. Jeśli mamy taką możliwość, rozeznajmy się i sprawdźmy, z kim będziemy mieszkać po sąsiedzku.

 

 

Podsumowując, wybór mieszkania to niełatwe zadanie. To decyzja, którą musimy dobrze przemyśleć i przeanalizować wszystkie aspekty. Najlepsze, co możemy zrobić, to określenie naszych pragnień i oczekiwań, a następnie obejrzenie wielu mieszkań. Dobre rozeznanie pozwoli nam dokonać najlepszej dla nas decyzji.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl